Türkiye'nin İlk Diyet Romanı İstanbul Gelişim Üniversitesi Akademisyeninin Kaleminden Çıktı

İstanbul Gelişim Üniversitesi akademisyeni Yrd.Doç.Dr. Yonca Sevim Türkiye’nin ilk diyet romanı olma özelliğini taşıyan “Aşkım Diyetteyim” adlı romanını yazdı.

     Son zamanlarda kadınlar ve erkekler arasında trend haline gelen diyet konusunu ele alan İstanbul Gelişim Üniversitesi akademisyenlerinden Yrd.Doç.Dr. Yonca Sevim, yazdığı kitap ile benzerlerinden farklı bir konu ile okurlarının karşısına çıktı. Toplumun her kesimine hitap etmek için farklı bir yönteme başvuran Sevim, diyet olgusunu olay örgüsü içinde kaleme aldığı romanıyla diyet yapanlara farklı çözüm önerileri sundu.

     “Aşkım Diyetteyim” romanı; sistemin içinde kaybolmaya yakın, başkaları için bedenine değer biçen ve sağlığını hiçe sayan Yağmur adlı bir genç kadının başından geçenleri konu alıyor. Yağmur 30’lu yaşlarda toplumun içinden biri olup ,yaşamı iş, ev ve özel hayat içerisinde geçen bir bireydir. Romanda, günlük yaşantısı devam ederken yanlış yapılan diyetler ve sağlıksız beslenme sonucu hayatının alt üst olması anlatılıyor.

“ROMANDA HERKES KENDİNDEN BİR PARÇA BULUYOR”

     Günümüzün toplumsal problemlerine yer veren romanda iş, ev ve özel hayat konularına değinilmesi açısından her kesimden bireyin kendisinden bir parça bulabileceği bir kitap olma özelliği taşıyor. Roman kahramanı bu yönden günlük hayatın içerisinden birçok durumla karşı karşıya kalarak aslında toplumun geniş bir kitlesini yansıtıyor.

“DİYET YAPMAYA YÖNELİK BİR KİTAP DEĞİL”

     Diyet konusunu farklı bir şekilde ele alıp bir ilke imza atan Yrd.Doç.Dr. Yonca Sevim yaptığı açıklamada diyet yapmaya veya yaptırmaya yönelik bir kitap olmadığını, sağlıklı beslenmenin hayatımızı nasıl olumlu etkileyebileceğinin önemini belirtti. Sevim, kitabıyla ilgili; “Aşkım Diyetteyim” Türkiye’nin ilk diyet romanı olma özelliğinin yanında; aşk, sevgi, ihanet, iş hayatı, arkadaşlar, ilişkiler, aile, sağlıklı beslenme, metabolizma, besinler, toksinler, davetler, davranışlar, müzik, dans etme ve hayata dair birçok konuyu içermektedir. Farkında olmadan bedeninize aldığınız tüm toksinler ve toksinler kadar zararlı düşüncelerden arınmak beden ve zihin sağlığınız için en büyük yardımcınız olacaktır. “Aşkım Diyetteyim” ile kazanacağınız “Farkındalık” sağlıklı beslenmenin ve yaşamın temelini oluşturacaktır. Kalori hesabı yapmadan, diyeti bir takıntı haline getirmeyip stres ve kaygıyı arttırmadan, çevredeki gerçek ve gizli tehlikelerin farkına varıp kilo almadan çözüm üretebilirsek hayat daha da keyifli olabilir” dedi.